Notice: Undefined index: HTTP_X_FORWARDED_FOR in /var/www/vhosts/sonsistemsogutma.com.tr/httpdocs/includes/defines.php on line 11
Islak - Kuru Soğutucular

Islak - Kuru Soğutucular

SonSistem, Enerji, Kimya ve benzer sektölerin soğutma ihtiyaçlarını karşılama doğrultusunda araştırma ve geliştirme faaliyetlerini genişleterek sürdürmekte, bu maksatla bahsi geçen sektörlerin itiyacı olan Islak-Kuru Soğutucu üretimini, cihaz verimliliğini sürekli arttırarak devam ettirmektedir.

Islak-Kuru Soğutucular sağladıkları büyük enerji transferi ile  Türkiye gibi yüksek ortam sıcaklığına haiz iklim kuşağı içinde var olan ülkelerde avantajlıdırlar özellikle de nemin az olduğu ortam koşullarında büyük başarı sağlarlar. Örneğin, plastik sanayinin soğutma uygulamalarına en fazla ihtiyaç duyulan sektörlerden biri olması dolayısıyla Islak-Kuru soğutucular önemlidir.

3Plastik sektörü soğutma uygulamalarında kulanılacak yöntemin bilinçli seçilmesi enerji verimliliği açısından gereklidir.Plastik kalıplarda chiller kullanımı çoğunlukta verim ve kaliteli plastik ürünü için gerekli ve zorunludur.Ancak makinelerin çalışabilmesi için kullanılan yağın da uygun şekilde soğutulmasına ihtiyaç vardır. Aksi takdirde performans düşer ve aşınmalar artar. Bu durumda enerji kaybının artmasının yanı sıra makine ömrüde kısalacaktır. Yağ soğutma işleminin doğru şekilde yapılması durumunda bu sorunlar önlenecektir.

Yağ soğutma için 29C / 35C civarında soğutma suyuna ihtiyaç vardır. Pahalı soğuk chiller suyunun yağ soğutulmasında kullanılması hatalıdır.


* Soğutucu batarya endüstriyel şartlara uygun olarak üretilmiş olmalıdır.
* Malzemeler bulunan ortamın hava şartlarına dayanacak şekilde seçilip kullanılmalıdır.
* Aliminyum kanatlar korozyon ve UV dayanımı açısından uygun kaplamaya sahip olmalıdır.
* Korozif ortamlarda epoksi kaplama aşırı korozif ortamlarda ise epoksi+poliüretan kaplama seçenekleri kullanılmalıdır.
* Kanatlar kalın olmalı uzun ömrü boyunca deformasyona uğramamalıdır. 0,14-0,25 mm. arası kalınlık tavsiye edilen kalınlıktır.
* Kalınlığın arttıkça ömrünün artacağı unutulmamalıdır.
* Sistemde asgari Elektrostatik toz boyalı galvaniz saç malzeme kullanılmalıdır.
* Paslanmaz malzeme yüksek aşındırıcı etkinin bulunduğu ortamlar için tavsiye edilebilir.
* Batarya konstrüksiyonu kendi kendini taşıyıcı olmalıdır.
* Hücreyle bağlantısında havanın batarya kanatları üzerinden %10 geçici garantiye alınmalı ve hava kısa devre yapmamalıdır.
* Fan çalışmasında bypass önlenmeli ara ayırıcılar kullanılmalıdır.
* Pükürtülen su doğrudan lameller püskürtülüyor ise arıtılmış ve iyon düzelticiden geçirilmiş olmalıdır.
* Enerji verimliliği için kademeli  termostat konulmalıdır.
* Aksiyal fanlar yüksek verimli seçilmelidir.Verim artımı için mümkünse çift devirli veya hız kontrollü sistemler konulmalıdır.

tablo